-
Ekshumacja
Instrukcja dla osób zwracających się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na ekshumacje lub przewóz zwłok / szczątków ludzkich
Celem instrukcji jest określenie wymaganej dokumentacji i zasad postępowania
w sprawach z zakresu ekshumacji i przewozu zwłok i szczątków ludzkich.1. Wymagane dokumenty niezbędne do uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie ekshumacji zwłok/szczątków ludzkich.
1) Wniosek do właściwego powiatowego inspektora sanitarnego o zezwolenie na ekshumację zwłok/szczątków ludzkich.
2) Zezwolenie na ekshumację zwłok i szczątków ludzkich wydawane jest
na umotywowaną prośbę – wniosek osób uprawnionych do pochowania zwłok,
do których zalicza się:a) pozostałego małżonka lub małżonkę,
b) krewnych zstępnych (dzieci, wnuki), krewnych wstępnych (rodzice, dziadkowie),
c) krewnych bocznych do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo, dzieci
i wnuki rodzeństwa )d) oraz powinowatych w linii prostej do pierwszego stopnia (teściowie, zięć, synowa).
Jeżeli pomiędzy członkami rodziny powstaje spór dotyczący ekshumacji, osobą uprawnioną do złożenia wniosku o ekshumację będzie osoba wskazana prawomocnym wyrokiem sądu.
Wzór wniosku określa Zał. Nr 1 do niniejszej instrukcji >>proszę kliknąć>>
ZAŁĄCZNIK_NR_1_wniosek_zgodny__z_RODO.pdf
2. Wnioskodawca jest obowiązany załączyć do wniosku:
1) oświadczenia pozostałych osób wymienionych we wniosku uprawnionych do wnioskowania o ekshumację (patrz wyżej- pkt.2) - wzór załącznika do niniejszej instrukcji. >>proszę kliknąć>>
ZAŁĄCZNIK_NR_2 - Oświadczenie_zgodne_z_RODO.pdf
2) lub oświadczenie, że jest jedynym uprawnionym do wnioskowania
o ekshumację.3) oświadczenie zarządcy cmentarza o braku przeciwwskazań do dochowania zwłok lub szczątków przed upływem 20 lat od poprzedniego pochówku (w razie potrzeby) - wzór załącznika do niniejszej instrukcji. >>proszę kliknąć>>
ZAŁĄCZNIK_NR_3_zgodny_z_RODO.pdf
UWAGA !!! Wniosek – bez oświadczeń nie będzie mógł być przyjęty i rozpatrzony.
Dodatkowo, gdy ekshumacja ma być dokonana przed upływem dwóch lat od dnia zgonu, a w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon nie jest określona przyczyna zgonu, do wniosku dołącza się dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie jako przyczyny zgonu choroby zakaźnej.
Przyjmując wniosek, pracownik organu po sprawdzeniu, czy zawiera wymagane informacje i załączniki poucza wnioskującego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Art.233 Kodeks Karny
„§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód
w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.§ 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.
§ 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.
§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię
lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.§ 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:
1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,
2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.
§ 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”.
3. Zezwolenie na ekshumację zwłok/szczątków lub odmowa wydania zezwolenia jest wydawane przez właściwego ze względu na dotychczasowe miejsce pochówku powiatowego inspektora sanitarnego w formie decyzji administracyjnej.
Zezwolenie określa warunki ekshumacji /lub/ i przewozu.
O terminie ekshumacji na cmentarzu należy zawiadomić pisemnie zarząd cmentarza.4. Warunki ekshumacji i przewozu zwłok/szczątków w nowe miejsce pochówku.
Ekshumacja zwłok/szczątków może być przeprowadzona w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych.
Zwłoki ekshumowane przed upływem okresu mineralizacji wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze kraju, w skrzyni szczelnie wybitej blachą. Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się skrzyni i chowa się bezzwłocznie bez jej otwierania.
W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej, szczelnej drewnianej trumnie, wypełnionej warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5cm, którą umieszcza się na czas przewozu na obszarze kraju w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenie mechaniczne.
Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia, worek zdejmuje się i spala, a trumnę ze szczątkami chowa się niezwłocznie bez jej otwierania.
Jeżeli zwłoki lub szczątki są przewożone po ekshumacji na obszarze kraju na odległośćwiększą niż 60 km trumna powinna być opieczętowana przez powiatowego inspektora sanitarnego.
Zwłoki/szczątki wywożone po ekshumacji za granicę kraju umieszcza się wraz z resztkami trumny w nowej trumnie drewnianej, wybitej blachą lub posiadającej wkład metalowy albo trumnie metalowej. Dno trumny wypełnia się warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5cm. Trumnę umieszcza się w szczelnej skrzyni drewnianej, uniemożliwiającej przemieszczanie się trumny, lub innym pojemniku wykonanym z nieprzepuszczalnego materiału.
Właściwy powiatowy inspektor sanitarny może nakazać zastosowanie ponadto innych środków ostrożności, a w razie uznania, że podjęte środki są dostateczne, dokonuje opieczętowania.
Zezwolenie na przewóz zwłok/szczątków za granicę kraju wydaje się po uprzednim przedłożeniu wymaganych dokumentów właściwej władzy państwa, na którego terytorium mają być one pochowane, jak również państw, przez których terytorium mają być przewożone, stwierdzających brak przeszkód do pochowania lub wwiezienia zwłok lub szczątków na terytorium danego państwa.
Przewożenie zwłok jest dozwolone specjalnie do tego celu przeznaczonym środkiem transportu - przez wyspecjalizowane firmy.
Wprowadził do BIPAdministratorData udostępnieniaśroda, 23, maj 2018 00:00WytworzyłMaciej RaszkiewiczData wytworzeniapiątek, 26, styczeń 2018 18:21Ostatnio modyfikowałAdministratorData modyfikacjiśroda, 10, październik 2018 16:33Odsłon79 views