• Podstawowe informacje dotyczące wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży

    Podstawowe informacje dotyczące wypoczynku dla dzieci i młodzieży

     

    Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej –
    (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz.59 z póżn.zm.) do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy między innymi sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji - w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych.

    Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie z art.4 w/w ustawy należy w m.in. kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne pomieszczeń
    i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w ośrodkach wypoczynku.

    Podstawowe wymagania dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży określają:

    1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1327 z późn. zm.),

    2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci

    i młodzieży (Dz.U. z 2016 r. poz. 452).

    W myśl w/w przepisów prawnych:

    • Organizator wypoczynku jest obowiązany zgłosić kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku zamiar zorganizowania wypoczynku.
    • Organizator wypoczynku zapewnia uczestnikom wypoczynku bezpieczne i higieniczne warunki w czasie ich pobytu na turnusach wypoczynkowych.
    • Obiekt albo teren, w którym ma być zorganizowany wypoczynek, musi spełniać wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz warunki higieniczno-sanitarne, określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, ochronie środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w przypadku wypoczynku z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej - organizuje wypoczynek w obiekcie lub na terenie dostosowanym do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności uczestników wypoczynku;
    • Organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest obowiązany zapewnić uczestnikom wypoczynku bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku, właściwą opiekę wychowawczą, dostęp do opieki medycznej, żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia. Uczestnicy wypoczynku mogą korzystać jedynie z wyznaczonych kąpielisk bądź miejsc wykorzystywanych do kąpieli pod opieką wychowawcy i przynajmniej jednego ratownika z odpowiednimi kwalifikacjami.

    Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, gdzie każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą. Na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN.

    W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informacje o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom ( Inspekcja Sanitarna, Straż Pożarna, Policja).

     

     

     

     

     

    Wprowadził do BIP
    Administrator
    Data udostępnienia
    środa, 06, czerwiec 2018 00:00
    Wytworzył
    Jolanta Dudko
    Data wytworzenia
    środa, 06, czerwiec 2018 15:40
    Ostatnio modyfikował
    Administrator
    Data modyfikacji
    piątek, 18, wrzesień 2020 09:51
    Odsłon
    19 views